BEUTAZÁSI FELTÉTELEK HORVÁTORSZÁGBA:
Utazás előtt mindenképp tájékozódjon az éppen aktuális információkról a Horvát Konzuli oldalon.
Okmányok
Érvényes személyi igazolvánnyal, vagy útlevéllel lehet beutazni. Sok más országtól eltérően, Horvátországban elfogadják a régi típusú, füzetes személyi igazolványt is. Azonban ha Bosznián keresztül utazunk, útlevélre továbbra is szükség van (bár elméletileg elfogadják a személyi igazolványt is Boszniában is, a Külügyminisztérium azonban az útlevél használatát javasolja). 2008. január 1.-től a szüleiktől külön utazó 18 éven aluliak csak szülői engedéllyel léphetnek Horvátország területére.
Gépkocsihoz a szokásos okmányokon kívül zöldkártyát is kell váltani.
Ha a határon való gyorsabb áthaladást szeretnél akkor érdemes kitölteni a Horvát Minisztérium oldalán található adatlapot: https://entercroatia.mup.hr/
Miután 2 perc alatt kitöltötted, kapsz egy visszaigazoló e-mailt melyben szerepel egy azonosító szám.
A horvát határra éve állj be a “fast lane” – gyors sávba és a határőrnek add át útiokmányaidat és add meg az azonosító számodat. Ezután ellenőrizni fogják, hogy minden adat helyesen szerepel a rendszerükbe – és mehetsz is át a határon.
Ha előzetesen nem töltötted ki adataidat a Horvát Minisztérium weboldalán, akkora a normál határsávba kell állnod, hogy a határőr minden adatodat felvegye. Ez 10-15 percet is igénybe vehet, főleg ha többen vagytok. Illetve ha kifogsz egy zsúfolt időszakot akkor több órás várakozásra is számítani lehet.
Ezért érdemes még az utazás előtt rászánni azt a 2 percet, hogy kitöltsd az adatlapot.
Házi kedvencek
A Horvát Köztársaság törvényei szerint szükséges feltételek: az állatnak rendelkeznie kell az elektronikus azonosító mikrochippel.
Útlevelének tartalmaznia kell:
- tisztán, egyértelműen olvasható adatok
- az nyaralás, utazás befejezési dátumáig érvényes oltásokat igazoló matricák, állatorvos pecsét és aláírás. A kötelező veszettség elleni oltásnak az utazást megelőzően legalább 6 hónappal, de legfeljebb 1 évvel korábban kell megtörténnie, ugyanúgy mint az utólagos oltásoknak.
- Klinikai vizsgálatok oldalon az utazás napjától érvényes “Az állat egészséges és állapota alapján úti céjára szállítható.” állatorvos pecsét és aláírás.
Élelmiszerek bevitele
2009. május 21-én hatályba lépett a horvát Mezőgazdasági, Halászati és Vidékfejlesztési Minisztérium „Állati eredetű termékeket tartalmazó személyes küldemények behozatal feltételeiről szóló Szabályzata”.
A Szabályzat értelmében az Európai Unió tagállamainak állampolgárai Horvátországba szabadon hozhatnak be húst, hústermékeket és tej, tejtermékeket, személyenként legfeljebb 10 kg mennyiségben. Csecsemők részére tejpor, bébiétel és más külön szükségleteket kielégítő étel abban az esetben hozható be, ha azokat felbontás előtt nem szükséges hűtőben tárolni, illetve azok csomagolása sértetlen.
Háziállatok részére egészségügyi okok miatt szükséges speciális étel abban az esetben hozható be, ha azt felbontás előtt nem szükséges hűtőben tárolni, illetve annak csomagolása sértetlen, személyenként legfeljebb 10 kg mennyiségben.
Továbbá, friss, szárított, főtt, pácolt vagy füstölt hal, rák, homár abban az esetben hozható be, ha a friss hal hasürege el lett távolítva, és a halászati termékek mennyisége személyenként a 20 kilogrammot nem haladja meg. A mennyiség a Feröer-szigetekről vagy Izlandról származó halászati termékekre nem vonatkozik.
Annak ellenére, hogy a hús, hústermékek és tej, tejtermékek tekintetében a megengedett mennyiség meglehetősen nagy, bármilyen élelmiszert, italt, ajándéktárgyat személyenként összesen 300 kuna (mintegy 10 ezer forint) értékben lehet vámmentesen bevinni. Tojás bevitele továbbra sem megengedett. 18 év felettiek vámmentesen vihetnek Horvátországba egy liter tömény szeszt, öt liter bort vagy likőrt, valamint egy karton cigarettát.
Közlekedés az országon belül
Jól kiépített utak és tömegközlekedési hálózatok megközelíthetővé teszik az ország bármely pontját. A szigetek többségére kompjárat közlekedik, néhány szigetet híd köt össze a szárazfölddel. A hajók gyakran közlekednek, személyeket már néhány euróért elvisznek a közeli szigetekre. A gépkocsi drágább, 15-20 Eurót is elkérnek
Nyári főszezonban fennakadások, forgalmi dugók okozhatnak torlódást és több órás várakozást az autópályákon, a fizetőkapunál a szombati turnusváltások miatt.
Sebességkorlátozások személygépkocsival
lakott területen 50 km / óra
lakott területen kívül 90 km / óra
autópályán 130 km / óra
Autópálya díjak
Az autópályákra történő felhajtáskor jegyautomatából kell jegyet húzni, lehajtáskor pedig készpénzben fizetni.
Letenye – Zagreb szakasz: 36 kuna
Zagreb – Zadar 1: 141 kuna
Rengeteg időt és több mint 20% pénzt lehet megsporólni a horvát autópályákon az ENC autópálya készülék azaz kütyü használatával. Több magyar cég is foglalkozik a kütyü kölcsönzésével.
https://enc.utdij.hu/
https://enckeszulek.hu/
https://enc-kolcsonzo.hu/
https://noroaming.hu
Használata:
- átlépve a határon a műszerfalra középre kell tenni a kütyütés
- az Autópálya Kapunál általában a jobboldali sávra van kiírva, hogy ENC mindenképp ezt a sávot kell választani.
- A Bejárati sorompó előtt a leolvasó érzékelni fogja a kütyüt és a fénytáblára kiírja mennyi a felhasználható összeg, kuna.
- Autópálya kihajtáskor szintén az ENC sávot kell választani.
- Itt a Kijárati sorompó előtt a leolvasó érzékelni fogja a kütyüt és a fénytáblára kiírja mennyi összeget vont le, és mennyi a még felhasználható összeg, kuna.